Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy biznes bez wsparcia technologicznego. Firmy coraz chętniej inwestują w nowe oprogramowanie, licząc na uzyskanie przewagi konkurencyjnej na rynku. I choć faktycznie współczesne systemy informatyczne potrafią być ogromną pomocą w codziennej pracy, warto zachować do tego zagadnienia zdrowe podejście. W końcu to nie narzędzia same w sobie są gwarancją sukcesu, lecz ich umiejętne wykorzystanie.

Czego tak naprawdę potrzebuje biznes?

Bez względu na to, czy na myśli mamy systemy ERP, CRM, czy jakiekolwiek inne oprogramowanie – jego zakup powinien wynikać wprost z istniejącego w firmie zapotrzebowania. Każde nowe narzędzie ma zapewnić osiągnięcie określonych korzyści biznesowych. Właśnie dlatego jego zakup powinien być poprzedzony skrupulatną analizą obecnej sytuacji w firmie. Dobrze jeśli w podobny sposób podchodzimy do wyboru firmy, która wdroży wybrane rozwiązanie.

Czym grozi nietrafny wybór oprogramowania dla firmy?

Niestety często na forach internetowych możemy przeczytać o fatalnych skutkach, jakie przyniosło nieudane wdrożenie systemu informatycznego w przedsiębiorstwie. Taki scenariusz może zakończyć się zmniejszeniem wydajności przedsiębiorstwa. Usuwanie często pojawiających się błędów w oprogramowaniu nierzadko pochłania sporo czasu i opóźnia termin wykonania prac. Naprawianie nieprawidłowości oraz próba powrotu do dawnego systemu generuje dodatkowe koszty, które nie były uwzględnione w budżecie.

Jak wybrać dobry system informatyczny?

Przed ostatecznym wyborem systemu, jaki ma zostać wdrożony, opłaca się przeprowadzić wspomnianą już analizę potrzeb. Dobrze jeśli w rozmowach będą brali udział przedstawiciele poszczególnych działów. Oni najlepiej wiedzą, jakie narzędzia mogą wspomóc ich w pracy. Należy także dokładnie  określić, jakie konkretnie korzyści ma przynieść zastosowanie nowej technologii informatycznej. Warto zwrócić uwagę, czy dostawca oprogramowania interesuje się naszymi oczekiwaniami i sam proponuje możliwe rozwiązania, które mogą przynieść zamierzony skutek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here