Jeśli zamierzasz założyć firmę, przed tobą sporo formalności. Poza wpisem do ewidencji, koniecznością jest m.in. założenie rachunku bankowego, na który będą wpływać twoje przychody z działalności. Chociaż kwestia ta wydawać się może oczywista, sprawdź możliwości.

Dobre konto bankowe na potrzeby jednoosobowej działalności gospodarczej powinno charakteryzować się kilkoma konkretnymi parametrami. Należy zwrócić uwagę na koszty prowadzenia rachunku, koszty przelewów oraz dostęp do bankomatów.

Konto osobiste czy firmowe?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zdecydować, czy chcą korzystać z rachunku osobistego czy może konta typowo firmowego. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak szala korzyści przechyla się na stronę rachunku dedykowanego przedsiębiorcom.

Konto firmowe:

  • daje czytelny obraz stanu finansów przedsiębiorstwa
  • pozwala szybko oszacować wysokość aktualnego salda firmowego
  • pozwala zaciągnąć dedykowane kredyty na korzystniejszych warunkach i przy ograniczonych formalnościach
  • może dać dostęp do dodatkowych udogodnień.

Ponadto, jeśli przeprowadzisz dokładną analizę, rachunek dedykowany przedsiębiorcom może być równie tani jak rachunek dla klientów indywidualnych.

Czym się kierować, wybierając konto firmowe?

Właściwie każdy bank posiada w swojej ofercie rachunki przeznaczone dla przedsiębiorców. Oznacza to duży dylemat przy wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania. Warto więc poznać kilka kluczowych czynników, które mogą zadecydować o ostatecznej opcji.

  • Opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego

O ile większość banków nie pobiera opłat za otwarcie rachunku firmowego, tak jego prowadzenie może wiązać się z dodatkowym kosztem. Nawet jeśli opłata wynosi 2-5 zł miesięcznie, dla małego przedsiębiorcy wydatek kilkudziesięciu złotych w skali roku to sporo. Szczególnie, że są banki niepobierające opłat za prowadzenie konta firmowego lub pobierające prowizję tylko po niespełnieniu konkretnych warunków.

  • Przelewy do urzędu skarbowego i ZUS

Przelewy podatkowe wykonywane do urzędu skarbowego oraz opłaty składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne to codzienność każdego właściciela firmy. Dlatego warto sprawdzić, czy konto bankowe daje dostęp do darmowych przelewów.

W większości przypadków faktycznie przelewy do tych instytucji są bezpłatne.

  • Inne przelewy standardowe

Prowadzenie działalności wiąże się także z wykonywaniem co najmniej kilku przelewów standardowych każdego miesiąca. To z kolei oznacza dodatkowe wydatki. Jednak można ich uniknąć… Wystarczy wybrać konto firmowe gwarantujące wszystkie darmowe przelewy standardowe – zarówno te wykonywane do kont w tym samym banku, jak i na rachunki zewnętrzne.

Wszystkie te cechy spełnia konto Firma To Ja dostępne w ofercie Idea Banku. Jeśli chcesz poznać jego szczegóły, wejdź na https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja i dowiedz się więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here