Wózek widłowy – jak działa?

Wózek widłowy to stały element portów, fabryk czy magazynów. Każdego dnia, tysiące wózków widłowych na całym świecie transportuje różnego rodzaju materiały na paletach. I choć niemal każda osoba jest w stanie opisać wygląda wózka widłowego, to niewiele osób wie, w jaki sposób działają te pojazdy mechaniczne.

Wózki widłowe, zwane inaczej wózkami jezdniowymi podnośnikowymi, to pojazdy mechaniczne kołowe o napędzie silnikowym. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów, wózki widłowe są zdolne do przewozu towarów o masie nawet kilkudziesięciu ton. Jednym z czołowych producentów wózków jest Still, a ofertę pojazdów tej marki można zobaczyć na stronie still.pl.

Wózek widłowy – podstawowe elementy budowy

Pomimo wielu różnic w napędzie, sposobach kierowania czy przeznaczeniu, wózki widłowe mają praktycznie te same elementy składowe. Opisując budowę wózka widłowego można wyszczególnić m.in. ramę wózka widłowego, która jest najczęściej wykonana ze stali, podwozie (znajdują się w nim koła, najczęściej cztery lub trzy), silnik (elektryczne, niskoprężne silniki spalinowe są zasilane benzyną lub LPG, z kolei wysokoprężne zasilane są olejem napędowym).

Wózki widłowe posiadają również przeciwwagi, które stanowią dodatkowe obciążenie, umieszczone w tylnej części wózka. Dzięki niemu zapewnia się równowagę podczas przewożenia przedmiotów, które przeciążają przód wózka. Standardowy wózek widłowy ma również pionowo zamocowany masz, który umożliwia podnoszenie, opuszczanie oraz pochylanie ładunku. W budowie wózka widłowego widoczne są również widły, zazwyczaj wykonane z jednego kawałka stali w kształcie litery „L”. Wspomniane widły są najczęściej wykorzystywanym osprzętem wózków widłowych. Możliwe jest również zamontowanie chwytników, które umożliwią sprawne transportowanie beczek, pudeł kartonowych czy zamontowanie pługów do odśnieżania.

W wózku widłowym znajdziemy także karetkę, czyli płytę czołową. To element zamocowany do masztu, na którym montuję się kratę ochronną oraz widły. Krata ochronna, jak sama nazwa wskazuje, jest zbudowana z metalowych płaskowników, które zabezpieczają przed zsunięciem się przewożonych elementów. Operator wózka, który w czasie pracy na wózku widłowym znajduje się w pozycji stojącej lub leżącej, zabezpieczony jest metalową klatką bezpieczeństwa przed przedmiotami, które mogą spaść na niego z góry.

Działanie wózka widłowego

Wózki widłowe mają różne napędy, wykorzystują m.in. silnika diesla, silniki benzynowe, czy akumulatory elektryczne. Kierowanie wózkiem widłowym, odbywa się za pomocą kierownicy, pedałów gazu i hamulca, a także sprzęgła czy biegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here