Sklep internetowy - jak założyć?

W Polsce rynek e-commerce ma się bardzo dobrze. Jak zatem założyć sklep internetowy? O czym warto wiedzieć planując wejście w e-biznes?

Na pewno założenie sklepu internetowego nie jest sprawą łatwą. Wprawdzie z technicznego punktu widzenia nie musi wymagać znacznych nakładów inwestycyjnych, ale to tylko początek działań. Kluczem do sukcesu jest oczywiście przede wszystkim dobry pomysł. Dobrze jest go również skonfrontować z rzeczywistością. Warto więc sprawdzić konkurencję oraz zrobić rozeznanie rynku. To podstawy e-commerce. Na samym wstępnie można również przygotować wstępną strategię marketingową, w której powinny znaleźć się takie elementy jak finansowanie, grupa docelowa, produkty, logistyka, obsługa klienta, reklama i wiele innych. Takiej strategii nie trzeba się później kurczowo trzymać, ale pomaga ona podczas kolejnych etapów rozwoju biznesu.

Każdy sklep internetowy musi też posiadać odpowiednią nazwę, najlepiej niedługą, która łatwo się daje zapamiętać i dostosowaną do danego biznesu. Warto poświęcić na to nieco więcej czasu, bo to w dużej mierze decyduje o sukcesie lub porażce sklepu. Później przychodzi czas na założenie działalności gospodarczej. To dla wielu osób etap trudny. W Polsce konieczne jest zarejestrowanie firmy w urzędzie miasta, zdobycie REGON-u w US, założenie firmowego konta bankowego, zamówienie pieczątki, zarejestrowanie numeru NIP oraz wybranie formy opodatkowania.

Jedną z trudniejszych decyzji jest wybranie oprogramowania do swojego sklepu. Rozwiązań jest w tym przypadku kilka. Można postawić m.in. na oprogramowanie darmowe, płatne lub stworzyć je od podstaw. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Na początku dobrym pomysłem wydaje się zakup gotowego oprogramowania, oczywiście po wcześniejszym sprawdzeniu jego funkcjonalności. Wybór na rynku w tym zakresie jest coraz większy. Programy darmowe niestety często nie spełniają swojej roli, bo są wadliwe czy pełne błędów. Z kolei stworzenie własnego programu bywa na początku zbyt drogim rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here