Kasa fiskalna w sklepie online

Osoby, które planują rozpocząć sprzedaż w sieci muszą wcześniej sprawdzić czy nie będą musiały zakupić kasy fiskalnej. Okazuje się bowiem, że niektóre formy sprzedaży są objęte obowiązkiem ewidencjonowania ich na kasie i to bez względu na fakt bycia podatnikiem VAT czy nie.

Rejestracja sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej nie jest wymagana m.in. od przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz firm i innych instytucji prowadzących działalności gospodarcze, osiągają obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych mniejszy niż 20000 zł rocznie czy prowadzących sprzedaż wysyłkową przez internet, którzy otrzymują zapłatę tylko w formie bezgotówkowej. Jednak są też przedsiębiorcy mający obowiązek nabycia kasy fiskalnej już od pierwszej sprzedaży detalicznej. W przypadku sklepów internetowych są do sprzedawcy zapisanych i niezapisanych nośników danych, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, biżuterii, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, sprzętu fotograficznego, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych czy perfum. Dotyczy to jednak tylko sprzedawców przeprowadzających transakcje na rzecz osób fizycznych, które nie prowadza własnej działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych.

Jeśli nie ma kasy fiskalnej to sprzedawca wystawia fakturę lub zwykły dowód sprzedaży, kiedy nie posiada danych nabywcy. Z kolei w przypadku posiadania kasy sprzedawca wystawia paragony, a także sporządza dobowe i miesięczne raporty sprzedaży. W pewnych sytuacjach klient może go też poprosić o fakturę, którą sprzedawca ma obowiązek wystawić. W pierwszej kolejności wybija się jednak paragon.

Posiadanie kasy fiskalnej ma jednak swoje zalety. Za jej pomocą sprzedawca ma przede wszystkim znaczną kontrolę nad swoimi finansami. Jej zakup wiąże się też ze sporym kosztem, ale po spełnieniu określonych warunków można ubiegać się o dopłatę do kasy fiskalnej. Dobra kasa fiskalna ułatwi zaewidencjonowanie sprzedaży i comiesięczne rozliczenia. Pieniądze trzeba jednak zwrócić jeśli działalność gospodarcza zostanie zamknięta przed upływem trzech lat od momentu otrzymania dopłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here