Etui do laptopa czyli…na co to komu potrzebne?
Jeszcze kilka lat temu widząc artykuł o takim tytule sami zdziwilibyśmy się, jak można stworzyć, a tym bardziej kupić obudowę do laptopa. To, że producenci akcesoriów gsm wytwarzają różnego rodzaju produkty – w dodatku nie zawsze użyteczne – raczej nikogo nie zastanawia, w końcu biznes to biznes. Natomiast kupowanie etui na laptopa, jeszcze kilka lat temu byłoby uważane raczej za fanaberię niż realną potrzebę.
Zapewne pamiętamy czasy wielkich i topornych laptopów, które nierzadko ważyły po kilka kilogramów. Tak naprawdę teraz z perspektywy czasu, wydają nam się duże i masywne, jednak w tamtych czasach w porównaniu z komputerem stacjonarnym były one niewiarygodnym krokiem na przód. Wracając jednak do tematu – będąc wówczas posiadaczami tak dużych sprzętów z całą pewnością nie mieliśmy potrzeby, aby zabierać je na uczelnię, do pracy czy w podróż. Sporej wagi i rozmiarów sprzęty nie sprzyjały łatwemu transportowaniu.
Teraz kiedy na rynku pojawiają się ultra cienkie oraz ultra lekkie laptopy coraz częściej spotykamy je, nawet podczas jazdy metrem, autobusem czy na ławce w parku. Nic więc dziwnego, że wraz z wzrostem częstotliwości przemieszczania się z laptopem powstała naturalna potrzeba, by zabezpieczyć go przed ewentualnym zarysowaniem, wstrząsami podczas transportowania czy może nawet przed upadkiem. Dzisiejsze laptopy w porównaniu do tych sprzed lat, dużo więcej czasu spędzają podczas transportu niż w spokoju na naszym domowym biurku.
Warto zabezpieczyć laptopa zarówno w czasie podróży, jak i pracy w domu
Dzisiejszy artykuł dedykowany jest MacBook’om ponieważ to one w głównej mierze zostały wykreowane na przenośne urządzenia do pracy zdalnej. Apple genialnie stworzyło sprzęt dla młodych, nowoczesnych osób, które pracując w większości zdalnie, mogą teraz zabrać swoją pracę w dowolnie wybrane miejsce. Jak to bywa w przypadku marki Apple jedna potrzeba tworzy drugą. Kupiłeś smartfon, jednak bez wejścia na słuchawki? Marka przygotowała na to rozwiązanie – bezprzewodowe słuchawki Air Pod’s, a może posiadasz tablet, który warto byłoby wyposażyć w Smart Keyboard?
Analogicznie kupując laptopa za kilka tysięcy mamy naturalną potrzebę chronienia go przed zniszczeniami. Producent nie zostawił nas jednak na lodzie, a przygotował ciekawą ofertę pokrowców, których ceny zamykają się w granicach od 300 do nawet 1000 złotych. Nie widzimy jednak potrzeby, by przepłacać za tak drogie akcesorium chyba, że po prostu jesteś fanem gadżetów Apple. Każdy z nas może mieć w końcu swoją ulubioną markę, którą będzie wybierał nawet, mimo kilku niedogodności.
Dlaczego warto chronić MacBooka Pro 16?
Dzisiaj chcieliśmy opowiedzieć Wam nieco o dwóch, tańszych alternatywach etui do MacBook Pro 16. To urządzenie, które zostało wprowadzone na rynek na przestrzeni ostatniego miesiąca. To wielki powrót wielkiego laptopa Apple. Ostatnie tak duże urządzenie mogliśmy zakupić w 2012 roku, po czym firma zdecydowała się na sprzedaż wyłącznie MacBook’ów w rozmiarach od 12 do 15 cali.
Główne zmiany jakie zaszły w nowej generacji laptopa to poprawa mechanizmu klawiatury razem z Touch Bar. Nie będziemy jednak zagłębiać się w podzespoły tego urządzenia, bo o specyfikacji MacBook Pro 16 możesz przeczytać w innym artykule. Dlatego zainteresowanych odsyłamy do artykułu, a innych zapraszamy na krótki przewodnik po tym, jak zabezpieczyć urządzenie warte 11 999 złotych (w podstawowej konfiguracji podzespołów).
Czym różni się klasyczne etui od futerału materiałowego?
Wybraną przez nas formą zabezpieczenia laptopa jest etui. Nie jest to jednak zwykły, materiałowy pokrowiec – choć i ten rekomendujemy kupić, zwłaszcza wtedy gdy planujemy częste przemieszczanie się z naszym laptopem. Etui a futerał to dwa różne pokrowce.
Pierwsze akcesorium nakładane jest bezpośrednio na obudowę laptopa. Tego rodzaju etui raczej się nie zdejmuje, ewentualnie tylko do przeczyszczenia naszego urządzenia. Być może istnieją elastyczne etui, jednak osobiście spotkaliśmy się tylko z dość sztywnymi pancerzami. Inaczej jest w przypadku futerałów materiałowych, te najczęściej wykonywane są z grubej pianki. To produkt przeznaczony do przechowywania i przenoszenia laptopów. Tak naprawdę, będąc osobą, która bardzo często pracuje zdalnie wyposażylibyśmy swoje urządzenie zarówno w etui, które ochroni je przed zarysowaniami na co dzień oraz w futerał materiałowy, który zapewni mu bezpieczną podróż.
Minimalistyczne etui Tech-Protect Smartchell MacBook Pro 16
Wybrane przez nas etui do MacBook Pro 16 to tak zwany Smartshell. To produkt marki Tech-Protect, który w chwili obecnej możemy nabyć za niecałe 70 złotych. Brzmi to lepiej niż przeznaczanie kwot rzędu kilkuset złotych, na bardzo podobne akcesoria, ale z logiem Apple. Tech-Protect Smartshell MacBook Pro 16 to etui na laptopa, które wykonano z twardego tworzywa sztucznego (hardshell). Jest to zatem w pełni sztywny pokrowiec, który nie posiada właściwości elastycznych.
- Wygląd i projekt
Mimo jego twardości nie ma problemów z prostym nałożeniem, ponieważ etui posiada wyprofilowane zatrzaski, które same dostosowują etui do kształtów laptopa. Pokrowiec jest cienki i bardzo dobrze dopasowany do MacBooka, dzięki czemu nie zwiększa jego gabarytów.
Etui składa się tak naprawdę z dwóch elementów, którymi są dwie nakładki montowane na spód i górę urządzenia. Smartshell posiada również wycięcia na wszystkie porty i otwory, który znajdują się na MacBooku. Przypominamy jednak, że nie jest to akcesorium, które zabezpieczy przed skutkami zalania. Nie jest to etui wodoodporne.
- Funkcjonalność
To etui jest również wysoce funkcjonalne i bezpieczne, ponieważ na jego dolnej części zostały zamontowane niewielkie gumowe nóżki. Te elementy bardzo dobrze przytwierdzają laptopa do podłoża umożliwiając w pełni komfortową pracę bez ewentualnego ryzyka ześlizgnięcia się z biurka. Wybierając tego typu etui mamy do wyboru trzy modele: błyszczący przezroczysty, matowy przezroczysty oraz matowy czarny. Ozywiście kwestia wyboru zależy od indywidualnych preferencji użytkownika.
Pancerne etui do MacBook Pro 16 Supcase IBLSN Rugged (199 zł)
Poza Smartchelle’em Tech-Protect mamy również drugą propozycję etui ochronnego do MacBook’a Pro 16, którą jest Supcase IBLSN Rugged. Być może kojarzycie, jak wyglądają etui na smartfona marki Supcase? To jedne z najpopularniejszych etui pancernych zaraz obok marki UAG. Tak więc i Supcase IBLSN Rugged, który został dedykowany do laptopa Apple będzie posiadał pancerny charakter.
- Wygląd i projekt
Osoby preferujące minimalizm lepiej odnajdą się z przezroczystym lub czarnym Smartshellem, natomiast jeżeli lubisz dynamiczny i ciekawy wygląd, IBLS powinien przypaść Ci do gustu. Etui wykonano z hybrydowego połączenie tworzywa TPU oraz poliwęglanu. Pokrowiec posiada tę samą dwuelementową konstrukcję co Smartshell. Ta obudowa również jest przezroczysta, jednak jej krawędzie zostały dodatkowo wzmocnione za pomocą nadbudowanego tworzywa TPU.
- Funkcjonalność
Znaczna część pokrowca jest całkowicie przezroczysta, dzięki czemu oryginalny wygląd MacBook’a nie jest zasłonięty. Czarne są natomiast ramki, które zostały również zaprojektowane w ciekawym nieco odważnym stylu.
Bardzo ważną zaletą tego etui jest to, że wewnątrz jego konstrukcji umieszczono powłokę z sztucznego tworzywa o specjalnej strukturze, która pochłania wstrząsy oraz amortyzuje uderzenia i upadki. Gumowa rama, którą opleciono każdą z górnych oraz dolnych krawędzi została zaprojektowana tak, by unosić laptop lekko ponad powierzchnię płaską co zapobiega przegrzaniom oraz ułatwia chłodzenie.
Etui do MacBooka to jednak dobra rzeczy
Pamiętaj, że nawet wyposażając się w etui, Twój MacBook nigdy nie będzie w stu procentach odporny na zniszczenie. To urządzenie znacznych wielkości, któremu mogą zaszkodzić nawet większe wstrząsy o upadkach nie wspominając.
Główną funkcją etui jest tak naprawdę zabezpieczenie przed zarysowaniami, które niestety, ale na MacBookach i innych urządzeniach marki Apple występują bardzo często. Zalecaną przez nas formą ochrony tego drogocennego urządzenia jest zastosowanie etui do MacBook’a Pro 16 oraz dedykowanego szkła lub folii ochronnej. W ten sposób wyeliminujemy ryzyko powstawania rys, które skutecznie mogą obniżyć wartość pieniężną naszego laptopa, gdy chcielibyśmy go w przyszłości odsprzedać.