Wyłączniki nadprądowe są takim elementem instalacji elektrycznej, jaki odpowiada za przerwanie ciągłości obwodu, wtedy gdy prąd płynący w obwodzie przekracza wartość bezpieczną dla tego obwodu. Z tego względu, wyłączniki nadprądowe przeznaczone są do sterowania oraz do zabezpieczania przed skutkami przeciążeń i zwarć obwodów odbiorczych instalacji. Poza pracami elektrycznymi nadają się też do urządzeń elektrycznych w domach. Warto wobec tego dowiedzieć się, jak podłączyć taki wyłącznik.
Budowa wyłączników nadpradowych
Wyłączniki nadprądowe stosowane w instalacjach elektrycznych to najczęściej wyłączniki płaskie, zamocowane na wsporniku DIN TH35. Wyróżniają się one znormalizowaną szerokością jednego bieguna 17,7 milimetra dla zadań standardowych oraz 27 milimetrów dla zadań przemysłowych. Wyłączniki nadprądowe mają specyfikację: 1, 2, 3 i 4 – biegunowych. Dodatkowo, elektrycy wyróżniają odmiany wyłączników z torem neutralnym lub bez. Oferowany przez firmę Schneider wyłącznik nadprądowy składa się z: dźwigni napędowej, zamka, styku stałego, styku ruchomego, zacisków przyłączowych, wyzwalaczy termobimetalowych, wkrętu regulacyjnego, wyzwalacza elektromagnetycznego oraz z komory gaszeniowej. Warto wspomnieć, że wyłączniki nadprądowe są szeroko wykorzystywane w branży elektronicznej, a także w mieszkaniach prywatnych. Dlatego właściwości każdego wyłącznika zależą od jego zastosowania.
Instalowanie wyłączników nadprądowych
Zainstalowanie wyłącznika nadprądowego zależy od tego, gdzie i po co ma być zamontowany. Dlatego należy sprawdzić otoczenie, w którym ma zostać załączony. Wszystko bowiem musi odbywać się w warunkach bezpiecznych. Najważniejsze jest zapoznanie się z oznakowaniem na wyłączniku, gdyż to determinuje sposób podłączenia. Jeżeli wyłącznik ma być zainstalowany w instalacji przemysłowej to warto skorzystać z pomocy doświadczonego elektryka, który zna doskonale zasady działania wyłączników nadprądowych. Bezawaryjne podłączenie wyłącznika determinuje jego późniejsze sprawne działanie.