Jest wiele sposobów na zwiększenie efektywności produkcji w firmie. Jedne są mniej drugie bardziej skuteczne, tańsze i droższe. Wybór jest wbrew pozorom spory, a na uwagę z pewnością zasługuje system mes. Jest to system zarządzania procesami produkcyjnymi, którego wdrożenie bez wątpienia przyniesie firmie liczne korzyści. Czas dowiedzieć się o tym rozwiązaniu nieco więcej.
Za jakie zadania odpowiada system mes?
System mes wykorzystywany jest do zarządzania produkcją. Jego zdaniem jest realizowanie najróżniejszych zadań. Odpowiada on za harmonogramowanie i śledzenie produkcji. Za jego pomocą można rozdzielać zadania produkcyjne, zarządzać zasobami i ich stanem oraz analizować wydajność. Dzięki systemowi mes możliwe jest awizowanie i magazynowanie danych.
Posiadając system mes, można w przystępny sposób zarządzać licznymi procesami związanymi bezpośrednio z produkcją. Administrować można przebieg procesu produkcyjnego, pracowników i ich pracę. Z łatwością można też zarządzać utrzymaniem ruchu, jakością produktów i obiegiem dokumentów.
Najważniejsze zadanie systemu mes
Kluczową kwestią w przypadku systemów mes jest to, że za ich pomocą można harmonogramować produkcję. Chodzi tutaj o tworzenie konkretnych czynności związanych z produkcją w nieprzypadkowej kolejności. Pod uwagę są brane dostępne maszyny i urządzenia oraz obsługujący je pracownicy. Zautomatyzowany system mes czuwa nad każdym etapem produkcji, uwzględniając priorytety i terminy realizowanych zleceń.
Utworzony harmonogram jest w dalszej kolejności realizowany i nadzorowany przez system mes. Każda linia produkcyjna i pracownicy mają wyznaczone konkretne zadania. Doręczane są wymagane instrukcje i szczegółowe dane, aby cały proces przebiegał prawidłowo i sprawnie.
Produkcja śledzona na bieżąco
Jako, że system mes śledzi cały proces produkcyjny w czasie rzeczywistym, można uchronić się przed wieloma problemami. Produkcja nie tylko jest śledzona, ale też tworzona jest jej genealogia. Zyskujemy w ten sposób dokładną historię przebiegu wszystkich zaistniałych procesów. Można mieć przejrzysty wgląd do każdego etapu realizacji poszczególnych zleceń.
Każdy produkt posiada własny numer seryjny, na podstawie którego można uzyskać szczegółowe dane o nich – dotyczące tego kiedy i przez co zostały wytworzone, z jakich produktów, z jakiej partii, kto obsługiwał maszynę, czy wystąpiły jakieś błędy, jakie były wyniki pomiarów i warunki produkcji.
Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC