Błędy w projektowaniu stron internetowych

Projektowanie stron internetowych nie jest zadaniem łatwym. Pomijając kwestie informatyczne, pojawiają się te związane z wyglądem strony, nawigacją itd. Na jakie błędy zwracać szczególną uwagę?

Brak funkcjonalności
Projektowanie stron www należy zacząć od ustalenia, czemu konkretnie ma służyć strona. Skłonieniu do zakupów? A może zachęceniu do skorzystania z usług konkretnej firmy? Każda dziedzina wymaga innego podejścia, więc strona powinna odpowiadać określonym potrzebom. Brak ustalenia spójnej wizji może sprawić, że efekt może i będzie zadowalał wizualnie, ale niekoniecznie przyczyni się do osiągnięcia założonych celów.

Trudna nawigacja
Prosta, czytelna nawigacja to kolejna kwestia, na którą kładzie nacisk profesjonalne projektowanie stron internetowych. Menu powinno zostać umieszczone w dobrze widocznym miejscu. Znajdować się w nim powinny najważniejsze sekcje, ale liczba zakładek nie może być za duża – jeśli chce się jakieś dodać, dobrze jest umieścić menu dodatkowe na każdej podstronie. Niestety często czytelna nawigacja jest pomijana. To utrudnia korzystanie ze strony i zniechęca użytkowników.

Źle dobrana typografia
Typografia to nie tylko rodzaj czcionki i jej wielkość, ale także układ oraz wygląd tekstu. Źle dobrana utrudnia przyswajanie informacji, rozprasza i po prostu męczy czytelnika.
Warto wspomnieć o najczęstszych błędów łamania tekstu, które spotyka się podczas projektowania stron internetowych. Są to: wdowa (bardzo krótki wiersz na końcu akapitu), sierota (samotny znak na końcu wiersza – tzw. ,,wiszące spójniki), bękart (końcowy wiersz akapitu na końcu łamu), szewc (pierwszy wers akapitu na końcu łamu).

Zbyt jaskrawe kolory, zbyt dużo grafiki
Kolory i grafik w dużym stopniu odpowiadają za estetykę strony. Projektowanie stron www musi uwzględniać zasady łączenia kolorów i nie przesadzać z liczbą obrazów zamieszczanych w witrynie.
Kolory powinny być związane z tematyką serwisu i wywoływać pozytywne emocje. Nieprzemyślana kolorystyka rzuci się w oczy jako pierwsza po wejściu na stronę, dlatego warto dobrze się nad nią zastanowić.

Projektowanie stron internetowych to spore wyzwanie. Jeśli nie ma się w tym doświadczenia, najlepiej zlecić to profesjonalistom. Warto skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy od wielu lat tworzą profesjonaliści z polecanej przez nas firmy Creativium, z której realizacjami można zapoznać się na stronie https://creativium.pl/kompetencje/strony-internetowe/ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here