Na czym polega usuwanie brodawek i kurzajek

Estetyka dłoni i stóp świadczy często o kondycji całego organizmu. Wygląd kończyn może wiele powiedzieć na temat trybu życia danego człowieka, jego negatywnych przyzwyczajeniach czy skłonnościach do konkretnych dolegliwości. Brodawki, zwane też kurzajkami, to zmiany skórne o grudkowatej powierzchni i nieregularnym kształcie, które są efektem występowania wirusa HPV w organizmie. Wirus może przez jakiś czas pozostawać w uśpieniu i nie dawać widocznych objawów, by uwidocznić się w postaci nieefektownych wyprysków w sytuacji spadku odporności organizmu. Jak można pozbyć się kurzajek? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Brodawki i kurzajki – domowe sposoby radzenia sobie z problemem

Zauważenie u siebie zmian skórnych nie jest jeszcze powodem do paniki. Kurzajki pojawiają się najczęściej na dłoniach oraz podeszwach stóp. Warto udać się z nimi do podologa lub dermatologa, zwłaszcza jeśli pozbycie się ich okazuje się nie takie proste. Można jednak najpierw skorzystać z prostych metod w zaciszu domowym takich jak:

  1. Smarowanie mniszkiem lekarskim, octem jabłkowym lub witaminą C.
  2. Używanie lakieru do paznokci.
  3. Stosowanie soku z glistnika i azotanu srebra.

Więcej na temat usuwania brodawek i kurzajek przeczytasz tutaj.

Domowe specyfiki

Gospodarstwa domowe są czasem pełne cudownych specyfików, z których właściwości ich mieszkańcy nawet nie zdają sobie sprawy. Dowiadują się o tym, dopiero gdy zajdzie stan wyższej konieczności. Pojawienie się kurzajek wcale nie musi być zmorą, jeśli w spiżarni zalega ocet jabłkowy, a w apteczce tabletki z witaminą C, które wystarczy pokruszyć i pomieszać z wodą. Brodawkę nacierać można też sokiem z łodygi mniszka lekarskiego. Jeżeli wolisz udać się do specjalisty, sprawdź usuwanie brodawek Wrocław.

Usuwanie kurzajek lakierem do paznokci

Mało kto o tym wie, ale tak popularny w kobiecych kosmetyczkach lakier do paznokci pełni nie tylko jedną funkcję. Smarowanie lakierem kurzajki powoli powoduje jej zasychanie w skorupkę, którą następnie można zerwać. Najlepiej wybrać do tego celu lakier bezbarwny.

Usuwanie brodawek innymi prostymi metodami

Mniej znane, ale również skuteczne mogą być okłady z soku glistnika. Glistnik jest nazywany także jaskółczym zielem. Wydziela specyficzną substancję, która już w kilka dni pokonuje kurzajki, czyniąc skórę gładką, i pozbawioną defektów. Podobne działanie wykazuje azotan srebra zwany również piekielnym kamieniem. Nie zawsze jednak domowe metody czy specyfiki prosto z apteki okażą się skuteczne w walce z brodawkami.

Usuwanie zmian skórnych dzięki specjalistycznym zabiegom

Medycyna estetyczna i kosmetologia także znają szereg rozwiązań na pozbycie się nieeleganckich kurzajek z rąk lub stóp. Podologowie są w stanie szybko i sprawnie uporać się ze zmianami skórnymi na kończynach dolnych. Istnieją zabiegi, które mają za zadanie przywrócić naturalny wygląd skóry. Wśród nich można wymienić:

  1. Krioterapię.
  2. Laser frakcyjny CO2.
  3. Elektrokoagulację.

Metoda krioterapii

Krioterapia to działanie zimnem. Brodawki są wymrażane za pomocą ciekłego azotu. Skrajnie niskie temperatury powodują, że zmiany skórne bardzo łatwo odpadają. Wymrażanie powinno odbywać się wyłącznie na jednej stopie jednocześnie, aby nie wykluczyć możliwości poruszania się po zabiegu.

Usuwanie kurzajek za pomocą lasera frakcyjnego CO2

Laser frakcyjny z dwutlenkiem węgla jest inwazyjną metodą radzenia sobie z brodawkami, lecz w skrajnych i trudnych przypadkach wykazuje dużą skuteczność. Po wypalaniu laserem kurzajki nie powinny nawracać, co niestety może mieć miejsce w przypadku stosowania innych metod leczenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent nie odczuwa z tego tytułu dyskomfortu.

Metodą elektrokoagulacji

Elektrokoagulacja nie jest szczególnie lubiana przez pacjentów, ponieważ może pobolewać, ale jest z pewnością szybką metodą usuwania zmian skórnych. Polega na użyciu prądu o odpowiedniej częstotliwości. Zalecana jest w przypadku brodawek o niewielkich rozmiarach.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już wszystko na temat usuwania brodawek i kurzajek. Polecamy zapisać się do podologa, który pomoże Ci w wyborze metody leczenia tych dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here