Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz inwestycyjny?

Inwestowanie to bardzo ciekawa możliwość pomnożenia oszczędności. Niestety większość form inwestycyjnych wymaga dość obszernej wiedzy z zakresu finansów i niesie za sobą spore ryzyko. Nieco inaczej jest w przypadku funduszy inwestycyjnych.

Czym są fundusze inwestycyjne?

Według polskiego prawa mianem tym nazywamy osobę prawną, która zajmuje się odpowiednim ulokowaniem pieniędzy od inwestorów. Całość funkcjonowania funduszy inwestycyjnych jest restrykcyjnie uregulowana prawnie, tak by zminimalizować ryzyko ewentualnych nielegalnych praktyk rynkowych.

Z wiedzą i doświadczeniem

Zanim zdecydujemy się na wybór funduszu inwestycyjnego, sprawdźmy czy osoba która będzie zarządzała naszym wkładem posiada odpowiednie doświadczenie. Osoby, które zarządzają funduszami powinny dobrze znać rynek, bez problemu go analizować a także mieć za sobą już pierwsze sukcesy w tej materii. Decydując się na fundusze inwestycyjne z Viennalife mamy pewność, że współpracujemy ze ekspertami.

Dążyć do celu

Zanim wybierzemy fundusz inwestycyjny, powinniśmy wiedzieć co chcemy osiągnąć. Najważniejsze dwa cele to: pomnażanie wartości aktywów, a tym samym zwiększanie zainwestowanych pieniędzy lub jedynie ochrona wartości aktywów. Oczywiście ta pierwsza opcja jest obarczona większym ryzykiem.

Różne rodzaje

Na rynku mamy dwa główne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Podział ten dotyczy formy uczestnictwa. Jeśli zdecydujemy się na fundusz otwarty, nasze pieniądze są zamieniane na jednostki uczestnictwa. Co więcej decydując się na niego możemy w każdej chwili zarządzić sprzedaż jednostek. Zupełnie inaczej jest w przypadku funduszy zamkniętych. Tu emitowane są certyfikaty inwestycyjne. Warto pamiętać, że w ich przypadku nie mamy możliwości sprzedaży w dowolnym czasie, musimy przestrzegać ściśle określonych terminów.

W co inwestować?

Znajdziemy cztery główne grupy inwestycji: pieniężne, w obligacje akcje i mieszane. Każdy z nich niesie za sobą różny stopień ryzyka i oczekiwanego zysku. Najbardziej ryzykowane jest oczywiście inwestowanie w akcje. Jednocześnie pozwala nam ono na generowanie największych możliwych zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here