Księgowość małej firmy nie musi być skomplikowana w prowadzeniu. Można zajmować się nią samodzielnie albo skorzystać z pomocy biur rachunkowych.

Każde przedsiębiorstwo zobligowane jest do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Małe firmy do wyboru mają kilka metod rozliczania się z fiskusem. Większość z nich prowadzi tak zwaną księgowość uproszczoną, która określana jest także jako mała księgowość. Bazuje ona na prowadzeniu:

  • ksiąg przychodów i rozchodów zgodnie ze skalą podatkową albo podatkiem liniowym albo
  • ewidencji przychodów – ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
  • karty podatkowej

Dodatkowo wtedy, gdy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzenie małej księgowości obliguje go także do prowadzenia rejestru zakupu i sprzedaży VAT.

Mała księgowość – samodzielnie czy z biurem rachunkowym?

Dla małych firm tak zwana mała księgowość jest najkorzystniejszym rozwiązaniem – pozwala na ograniczenie formalności oraz kosztów. Również może być ona prowadzona samodzielnie, na przykład z wykorzystaniem specjalnych programów do księgowości. Programy te dostępne są w wariancie do instalacji na komputerze oraz jako programy on-line, z których możemy korzystać przez przeglądarkę internetową.

Firma może korzystać również z pomocy biur rachunkowych, które zapewniają swoim klientom kompleksowe wsparcie. Obejmuje ono między innymi:

  • prowadzenie ksiąg albo ryczałtu
  • prowadzenie potrzebnych ewidencji
  • doradztwo podatkowe
  • usługi kadrowo-płacowe
  • i inne zgodnie z potrzebami klienta

Samodzielne prowadzenie małej księgowości nie jest złożone, szczególnie wtedy, gdy firma nie prowadzi skomplikowanych rozliczeń – wówczas należy tylko zadbać o systematyczne i dokładne rozliczanie zdarzeń gospodarczych. Korzystanie z oprogramowania nie jest również wysokim wydatkiem – koszty rozpoczynają się od kilkunastu złotych miesięcznie.

Obsługa w biurze rachunkowym jest droższa – kosztuje od około 100-150 złotych miesięcznie, ale pozwala klientowi na całkowite powierzenie spraw formalnych ekspertom i pozwala na skupieniu się na własnej działalności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here