fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta jest specjalistą, który zajmuje się leczeniem urazów, kontuzji oraz wszelkiego rodzaju zaburzeń za pomocą odpowiednich metod fizycznych. Osoba wykonująca ten zawód posiadać musi medyczne wykształcenie oraz licencję. Fizjoterapeuta za pomocą gimnastyki oraz zabiegów przywraca sprawność ruchową, oraz łagodzi dolegliwości bólowe. Mają one na celu wspomóc cały proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia. Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja muszą iść ze sobą w parze.

Jak wygląda praca fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta w swojej pracy stosuje różnego rodzaju metody, które są dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Najczęściej stosowane są masaże rozluźniające oraz lecznicze, które mają na celu leczenie bólu, a także gimnastyka oraz kąpiele lecznicze. Bardzo często fizjoterapeuci sięgają również po nowoczesne technologie wspierające proces rehabilitacji, takie jak światłolecznictwo, laseroterapia, ultrasonoterapia oraz wykorzystanie pola elektromagnetycznego. W większości dużych miast, takich jak Wrocław fizjoterapia jest bardzo rozwinięta i można w nich znaleźć sprawdzone gabinety tych specjalistów.

Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty?

Na wizytę do tego specjalisty powinna udać się każda osoba, która zmaga się z dolegliwościami bólowymi o różnym stopniu natężenia występującymi głównie w obrębie kręgosłupa lub narządów ruchu. Nawracający ból pleców oraz ból kręgosłupa powinny skłonić do niezwłocznej wizyty, zanim przerodzą się w poważniejszą kontuzję. Odwiedzenie specjalisty jest również wskazane w sytuacji, gdy pojawiają się problemy ze stawami, takie jak bóle łokci, barków, nadgarstków czy kolan oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Jest on również niezwykle pomocny w przypadku różnego rodzaju urazów, a przede wszystkim złamań, zwichnięć oraz skręceń. Do fizjoterapeuty powinni zgłosić się także rodzice noworodków w celu sprawdzenia, czy rozwija się ono w prawidłowy sposób. Może to skutecznie zniwelować ewentualne nieprawidłowości odpowiednio wcześnie. Specjalista doradzi także, jakiego rodzaju ćwiczenia wykonywać w domu z dzieckiem, co wpłynie pozytywnie na jego rozwój. Poszukując specjalisty, jakim jest fizjoterapeuta Wrocław to jedno z miast, w którym można takiego znaleźć.

Rodzaje fizjoterapii

Wyróżnia się kilka rodzajów fizjoterapii. Różnią się one od siebie głównie zastosowanymi podczas zabiegów metodami. Wyróżnić więc można:

  • Laserową- stosowaną głównie w przypadku pacjentów cierpiących na dolegliwości bólowe związane z urazami. Pozytywnie wpływa również na łagodzenie bólów reumatoidalnych.
  • Elektromagnetyczną- wykorzystuje się ją przede wszystkim w celu łagodzenia bólu, a także stanów zapalnych. Pole elektromagnetyczne poprawia również przepływ krwi.
  • Fizjoterapię z wykorzystaniem prądu- daje doskonałe efekty podczas stymulacji mięśni, które utraciły swoje właściwości ze względu np. na niedowład.
  • Ultradźwiękami- o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Wskazaniem do stosowania jest przede wszystkim ból stawów oraz problemy z mięśniami.
  • Krioterapia – wykorzystująca działanie bardzo niskich temperatur, co powoduje skurcz naczyń krwionośnych oraz spowolnienie przepływu krwi. Łagodzi to ból oraz hamuje rozwój zmian zwyrodnieniowych.

Dlaczego warto chodzić do specjalisty?

Do fizjoterapeuty warto wybrać się nawet wtedy, gdy nie doskwierają nam żadne dolegliwości bólowe. Siedzący tryb życia oraz mała ilość ruchu bardzo negatywnie wpływają zwłaszcza na kręgosłup. Fizjoterapeuta oceni stan mięśni oraz stawów, oraz zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które pomogą zapobiec pojawieniu się dolegliwości bólowych. Warto odwiedzić tego specjalistę także wtedy, gdy wyczynowo uprawiamy sport. Stosowane przez niego metody mogą pomóc w zminimalizowaniu ryzyka wystąpienia kontuzji czy poważnego urazu.

Fizjoterapia ma na celu przede wszystkim wspomóc proces rehabilitacji. Specjalista ten może pomóc w wielu sytuacjach, nie tylko związanych z bólem czy urazami. Warto regularnie odwiedzać jego gabinet fizjoterapii również wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące dolegliwości takie jak np. nietrzymanie moczu. Dzięki swojemu wykształceniu oraz umiejętnościom jest w stanie pomóc w wielu sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here