Alarmy domowe, które pozwalają spać spokojnie

0
2152

Zabezpieczenia domu, a właściwie ich wybór to nielada wyzwanie. Mimo, że większość urządzeń jest dość prosta w obsłudze, wielość ofert, rodzajów i funkcji potrafi przytłoczyć. Jak wybrać odpowiedni system alarmowy do domu i nie kupować w ciemno?

Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju czujniki, z którymi spotykamy się, często nieświadomie i nie zwracając na nie uwagi, w biurach, przychodniach czy innych budynkach. To one odpowiedzialne są np. za automatyczne włączanie światła podczas przechodzenia w miejscu ich instalacji. Jakie rodzaje ma jednak bezprzewodowa czujka ruchu odpowiedzialna za bezpieczeństwo na terenie domu i która najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

Rodzaje najczęściej wybieranych bezprzewodowych czujek ruchu:

– czujka ruchu PIR

W tłumaczeniu: pasywna podczerwień. Czujka ta reaguje na zmiany ciepła w jej obrębie, więc jest odpowiedzialna za wiele fałszywych alarmów. Jednak założona w odpowiednim miejscu, może skutecznie posłużyć na wiele lat.

– czujka ruchu PIR+MW

Dualna- posiadająca dwa tory wyszukiwania: podczerwień pasywną (PIR) oraz aktywny tor mikrofalowy (MW). Jest to dokładniejsza czujka, która nie powoduje fałszywego alarmu po wytworzeniu ciepła.

– bezprzewodowy czujnik otwarcia drzwi

Reaguje na niezwiązane z naszą aktywnością otwarcia drzwi i okien. Zaleca się montować go w bramach, drzwiach wejściowych, tarasowych, a nawet w oknach.

– czujka dymu

Czujka w pewnym sensie „wyczuwa” pojawiający się dym i ostrzega przed pożarem. Często też reaguje na szybki wzrost temperatury lub stopniowy, ale przekraczający konkretną wartość.

Istnieje jeszcze wiele innych typów czujek (np. monitorująca zalanie wodą, obecności czadu). Każda z nich ma wiele zalet i wad, a jej wybór należy uzależnić od miejsca zamieszkania, warunków domowych i innych czynników. Jak widać, zabezpieczenia domu nie chronią tylko przed złodziejami, ale także dbają o nasze zdrowie i ratują życie. Swoim prostym działaniem uratowały wiele ludzkich istnień, a to ich największa wartość.

Przeczytaj też: Zabezpieczenie mieszkania przed włamaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here