Jeżeli chodzi o sprawy sądowe pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, to zazwyczaj zakładamy, że pracownik ma rację. Stajemy po jego stronie i chcemy, żeby to właśnie pracodawca został ukarany. Prawo pracy również wydaje się, że bardziej stoi po stronie pracownika. Jednak reguluje ono nie tylko prawa pracownika, ale również jego obowiązki. Jeżeli pracownik dopuści się czynu zabronionego wobec pracodawcy, to niestety musi liczyć się z konsekwencjami. Czasami są one bardzo poważne, ale trzeba się z tym pogodzić. Przeważnie w takiej sytuacji zostaje wręczone pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Takie wypowiedzenie może z całą pewnością zaszkodzić w przyszłości, ponieważ potencjalny pracodawca będzie obawiać się zatrudnić osobę, która nie była lojalna wobec swojego poprzedniego szefa. Niestety nie świadczy to o niczym dobrym. Dlatego mimo niemiłych wydarzeń warto w jakiś sposób porozumieć się z pracodawcą. Można ustalić, że zamiast dyscyplinarki będzie zwykle zwolnienie. Czasami można się tak dogadać, ale zależy to od wielu czynników.
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że to pracownik pozywa swoją firmę i na jego wniosek rozpoczyna się sprawa sądowa. Zazwyczaj jest to pracownik, który dostał wypowiedzenie. Zdarza się jednak również tak, że nadal pracujemy w firmie, z którą się sądzimy. Taka sytuacja z całą pewnością nie jest miła dla nikogo. Mamy wrażenie, że wszyscy się na nas patrzą i uważamy na swoje słowa. Oczywiście jest możliwe sądzenie się z pracodawcą i zachowanie dobrych stosunków w pracy. Z całą pewnością nie każdy tak potrafi, ale są osoby, które nie widzą w tym problemu.
Czasami zdarza się, że to pracodawca jest zmuszony założyć sprawę przeciwko swojemu pracownikowi. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale są możliwe. Wtedy to pracodawcy będzie potrzebny dobry adwokat dla pracowników i pracodawców. Jeśli jego firma jest duża, to zapewne posiada on swojego radcę prawnego i dzięki jego radom wie co ma zrobić. Jeżeli jednak firma jest niewielka, to będzie musiał sobie znaleźć odpowiedniego adwokata.
Zdarza się, że pracownik bardzo wykorzystuje pracodawcę. Odwrotne sytuacje również zdarzają się często. Tak naprawdę nie można powiedzieć, iż zawsze pracodawca jest winien. Dlatego właśnie są sprawy sądowe. To sąd wtedy decyduje po której stronie leży wina i to wydaje się sprawiedliwe. Oczywiście każda ze stron będzie próbowała udowodnić, że ma rację. To też jest zupełnie naturalne i do takiego zachowania na sali sądowej również jesteśmy przyzwyczajeni. Jedna strona przedstawia bowiem swoje spojrzenie na sprawę i zazwyczaj czuje się niewinna. Druga strona odpowiada przeważnie kontratakiem i przedstawia swoją wersję wydarzeń. Dlatego właśnie podczas rozpraw sądowych największą rolę odgrywają adwokaci. Nie znają oni przeważnie swoich klientów osobiście i dzięki temu są obiektywni. Dla nich liczą się bowiem tylko fakty. Oczywiście każdy adwokat prawa pracy będzie starał się bronić swojego klienta i w taki sposób interpretował przepisy prawa, żeby było na jego korzyść. Na tym to wszystko polega i czasami sprawa w sądzie jest po prostu nieopłacalna i lepiej dogadać się z kimś osobiście.
Jeżeli mamy pracę i nie chcemy dostać wypowiedzenia, to po prostu powinniśmy zawsze starać się rzetelnie wykonywać swoje obowiązki. Nie musimy zawsze być najlepsi i pamiętajmy, że każdy ma prawo do błędów. Jeśli jednak czujemy, iż w pracy stosuje się przemoc psychiczną, to zastanówmy się czy warto w tym miejscu zostać dłużej. Być może lepiej poszukać sobie innego zatrudnienia, które będzie dla nas bardziej przyjemne. Praca jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka, ale nie powinna być najważniejsza. Czasami lepiej zrezygnować z pracy, w której się męczymy. Nie jest to bowiem dobre dla naszej psychiki i często z powodu pracy cierpi też nasza rodzina. Weźmy więc to wszystko pod uwagę i dopiero wtedy zdecydujmy czy warto nadal chodzić do pracy, w której po prostu czujemy się źle. Można przecież znaleźć inne zatrudnienie i wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.
Źródło: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/adwokat-wroclaw/