Wydruki 3D w branży motoryzacyjnej

Czy wiesz, że innowacyjna technologia pozwala dzisiaj tworzyć trójwymiarowe prototypy nie tylko poszczególnych elementów wyposażenia pojazdów mechanicznych czy ich dodatków dekoracyjnych, ale również całych samochodów? Okazuje się, że drukarnia 3D jest w stanie stworzyć model auta w trójwymiarze, który następnie trafi do normalnej, pełnowartościowej produkcji. Wydaje się więc jedynie kwestią czasu, by standardowa linia produkcyjna w branży motoryzacyjnej została zastąpiona przez wydruki 3D.

Jak powstaje samochód w wydruku 3D?

Sam proces tworzenia konkretnych komponentów, które tworzą część pojazdu mechanicznego, niewiele różni się od produkcji innych wyrobów, jakie powstają poprzez druk 3D. Poznań, Warszawa, Kraków i każdego inne miasto w Polsce, które posiada profesjonalne drukarni 3D, nie ma tutaj znaczenia, ponieważ wszystkie maszyny tego rodzaju działają na dokładnie tej samej zasadzie.

Najpierw konieczny jest projekt każdej części czy komponentu. Na jego podstawie drukowany jest prototyp – pamiętajmy, że projekty trójwymiarowe powstają komputerowo i są znacznie bardziej precyzyjne aniżeli te stworzone w sposób tradycyjny. Co więcej, nie zawsze pracą ludzkich rąk udaje się stworzyć tak idealnie dokładny model.

Kiedy zostaje wykonany prototyp części czy całego pojazdu, ten zostaje zatwierdzony, by mógł trafić do masowej produkcji. Warto przy tym uwzględnić, że dzisiaj drukowanie całych aut nie jest jeszcze powszechne, natomiast z całą pewnością wydruki 3D stanowią już standard, jeśli pod uwagę weźmiemy wytwarzanie poszczególnych części samochodowych. Doskonałym przykładem mogą być silniki, które niemalże już w każdej linii produkcyjnej powstają właśnie poprzez druk 3D. Cena takiego rozwiązania jest znacznie niższa, aniżeli w przypadku uruchamiania standardowych linii produkcyjnych.

Jakie korzyści wynikają z druku 3D w branży motoryzacyjnej?

Precyzja, szybkość, niskie koszty, to główne atuty wykorzystywania drukarek 3D dla linii produkcyjnych w branży motoryzacyjnej. Należy również wskazać, że jedna drukarka 3D jest w stanie wytwarzać różne modele wedle zaprojektowanych prototypów, nie zachodzi więc w ich przypadku konieczność specjalnego dostosowywania produkcji, co w tradycyjnym systemie jest przecież bardzo kosztowne. Jednocześnie eksperci w zakresie nowoczesnych wydruków 3D podkreślają, że tego rodzaju innowacyjna technologia wciąż przechodzi wzmożony rozwój, więc tylko kwestią czasu pozostaje wdrażanie jeszcze innych, lepszych możliwości trójwymiarowego drukowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here