Jak trzeba postępować z danymi osobowymi aby było to zgodne z prawem? Jak można wykorzystywać je do email marketingu? O czym należy pamiętać prowadząc sklep online?

Okazuje się, że niemal 89% właścicieli sklepów internetowych w Polsce wykorzystuje w swoich działaniach email marketing. To bowiem najbardziej efektywna forma komunikowania się w sieci. Wiele osób dokonując zamówienia w sklepie podaje swoje dane osobowe, adres zamieszkania czy adres email. Takie dane oczywiście można wykorzystać do różnego rodzaju działań marketingowych, ale potrzebna jest do tego odpowiednia zgoda. Trzeba ponadto wcześniej uzyskać inną zgodę na przesyłanie informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej, tak jak mówi Ustawa o Świadczeniu Usług Drogą Elektroniczną.

W przypadku rejestracji w sklepie owe zgody należy pozyskać od klienta już na etapie zakładania konta. Co ciekawe, nie może to być obowiązkowe dla wszystkich osób, które chcą dokonać zakupu w danym sklepie. Zgody nie mogą być też domyślnie zaznaczone. Ponadto posiadany zbiór danych osobowych trzeba również zarejestrować w GIODO – Generalny Inspektor Danych Osobowych. Nie jest to jednak trudne i zajmuje kilka minut. Można zgłoszenie wysłać listem poleconym lub zrobić to online. Nieco więcej czasu zajmuje przygotowanie dwóch wymaganych dokumentów, które dotyczą tego w jaki sposób dane będą przetwarzane (Polityka Bezpieczeństwa oraz Instrukcja zarządzania systemem informatycznym). Ponadto jeśli dane osobowe znajdują cię na serwerach należących do innych podmiotów to trzeba zawrzeć z nimi odpowiednie umowy.

Warto też wiedzieć, że obecnie trwają dość intensywne prace na Forum Europejskim, których celem jest wydanie nowego rozporządzenia regulującego nowy zakres ochrony danych osobowych w UE. Właściciele wykorzystują bowiem nie tylko dane osobowe, ale i te dotyczące jego aktywności w danym sklepie. Wykorzystywane są one później do działań remarketingowych lub w czasie tworzenia rekomendacji produktów. Dlatego tak ważna w każdym sklepie jest polityka prywatności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here