Gdzie zbierać dane potencjalnych klientów?

Im więcej jest informacji o potencjalnych klientach, tym oczywiście lepiej. Można bowiem wówczas skuteczniej dostosować treść mailingów do ich potrzeb czy zainteresowań. Niestety wciąż wiele osób nie ma o tym pojęcia i nie wykorzystuje potencjału w tym drzemiącego.

Co ciekawe, zbieranie danych dobrze jest ograniczyć do dwóch podstawowych informacji – imienia i adresu email. Dłuższe formularze często budzą niechęć i nie są wypełniane. Inne dane można pozyskać na podstawie analizy ich decyzji. Pierwszym i podstawowym miejscem gdzie można pozyskiwać takie dane jest własna strona www. Dane podawane są m.in. poprzez formularz zapisu do newslettera. Powinien być on od razu widoczny na witrynie. Poza tym na wielu stronach znajduje się też formularz kontaktowy. Warto dodać tam zapytanie o zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

W przypadku sklepów internetowych do klientów wysyłane są tzw. maile transakcyjne dotyczące realizacji danego zamówienia. W takich wiadomościach warto umieścić informację odnośnie możliwości zapisania się do newslettera. Taką informację można też umieścić w podpisie pod wiadomością email. Dobrym sposobem na pozyskiwanie danych osobowych, choć już mniej efektywnych jest wykorzystanie social media. Jednak w tym przypadku trzeba zainwestować w specjalną aplikację. Alternatywą dla aplikacji są konkursy w ramach social media właśnie.

Przy czym samo zebranie danych to nie wszystko. Podczas zapisywania się do newslettera klienci muszą wyrazić zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Warto o tym pamiętać. Wprawdzie na mocy Ustawy o Ochronie Danych Osobowych adres email nie jest daną osobową, ale może się nią stać. Lepiej więc podejść do tego tematu rozważnie. Taką zgodę pozyskać można za pomocą regułek znajdujących się pod formularzami zapisy. To najlepszy sposób z punktu widzenia prawa.

Podczas tworzenia własnej bazy email warto dbać o jej czystość. Z czasem część adresów niestety wygasa. Dobrze jest to regularnie weryfikować. Poza tym odbiorcy muszą mieć też możliwość wypisania się z takiej listy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here