pożyczka pod hipotekę
Fot. Pexels.com

W mowie potocznej zdarza nam się używać zamiennie sformułowania pożyczka pod hipotekę i kredyt hipoteczny. Jednak są to dwa odmienne formy zapożyczenia się. Pomimo kilku podobieństw mają również wiele różnić. Warto je znać zanim wybierzemy się do banku.

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/pozyczka-pod-hipoteke/

Różnice między pożyczką pod hipotekę, a kredytem hipotecznym

Pierwszą i najbardziej podstawową różnicą jest to jaki podmiot może pożyczyć pieniądze. Kredytu mogą udzielić tylko i wyłącznie banki, za to pożyczki zarówno banki jak i inne instytucje finansowe.

Ponadto kredyt może zostać wykorzystany wyłącznie na cele mieszkaniowe. Proces wygląda tak, że najpierw zyskujemy gotówkę, a potem kupujemy nieruchomość. W przypadku pożyczki zastawiamy nieruchomość, którą już posiadamy. Pożyczkę możemy wykorzystać na dowolny cel, w tym nie związany z mieszkaniem czy domem.

Czym jest pożyczka pod hipotekę?

W przypadku pożyczki zastawiamy nieruchomość, którą już posiadamy. Środki jakie możemy uzyskać z tego tytułu to nawet 80% wartości nieruchomości. W związku z czym mogą to być bardzo wysokie kwoty. Oczywiście mieszkanie czy dom jest wcześniej wyceniany przez specjalistę w tej dziedzinie czyli rzeczoznawcę. To na podstawie jego analizy ocenia się wartość nieruchomości, a później oblicza możliwą pożyczkę.

Warto pamiętać, że pieniądze z pożyczki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie rozlicza Cię z tego jak je spożytkujesz. Ważne jest jedynie spłacanie w terminie rat.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny przeznaczony jest tylko i wyłącznie pod nieruchomość, którą zamierzamy kupić. Ponadto najczęściej należy mieć także wkład własny wynoszący od 10% do 30% wartości nieruchomości. Procent ten oczywiście może się różnić w zależności od placówki bankowej oraz naszej sytuacji finansowej. Warto pamiętać, że takiego kredytu udziela wyłącznie bank.

Oba produkty finansowe przeznaczone są w sytuacji kiedy potrzebujemy większego zastrzyku gotówki oscylującego w granicach kilkuset tysięcy czy nawet kilku milionów. Nie należy ich jednak ze sobą mylić. Poza tym podstawowym podobieństwem pożyczka pod hipotekę i kredyt hipoteczny mają wiele różnicz.

Zobacz też: http://www.ecu-marketing.pl/odsetki-i-splata-kredytu-hipotecznego-podstawowe-informacje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here