Certyfikaty w sklepach internetowych

Certyfikat SSL to kryptograficzne zabezpieczenie transmisji danych. Bez niego przesyłane dane są otwarte, a ich przejęcie czy zmiana jest łatwa do przeprowadzenia. Dzięki certyfikatowi SSL transmisja danych odbywa się natomiast w sposób zaszyfrowany. Osoba trzecia nie może więc takich danych podejrzeć.

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące danych osobowych dają przedsiębiorcom w wielu kwestiach sporo swobody. Jednak w ustawie można przeczytać, że administrator danych jest zobowiązany do zastosowania środków organizacyjnych i technicznych, zapewniających ochronę przetwarzanych danych osobowych itd. W takiej sytuacji certyfikat SSL z różnych względów wydaje się być rozwiązaniem najlepszym.

Jednak certyfikat ten stosowany jest nie tylko do ochrony danych klientów. Wymaganie kryptograficzne jest wymagane w przypadku logowania się pracowników sklepu do jego panelu. Zresztą wyszukiwarka Google już teraz strony internetowe, które zawierają formularze czy płatności, a nie posiadają certyfikatu SSL oznacza jako niebezpieczne dla użytkowników. Twórcy przeglądarki Chrome planują zadbać o bezpieczeństwo internautów i ostrzegać ich o stronach, które nie mają zaszyfrowanego połączenia https.

Ostatnio głośno jest o karach za nieposiadanie certyfikatu SSL. Jest to raczej próba oszusta niż prawda i przedsiębiorcy wcale nie muszą się bać ewentualnych kar. Jednak nie zmienia to faktu, że wspomniany już certyfikat SSL warto mieć i stosować, dla swojego własnego bezpieczeństwa oraz dla bezpieczeństwa klientów sklepu. Poza tym tylko w ten sposób już niedługo będzie można uniknąć kar stosowanych przez popularne przeglądarki internetowe. Za sprawą certyfikatu dana strona zostaje oznaczona w widoczny sposób jako bezpieczna (zielony pasek w adresie url). Warto wiedzieć, że strony internetowe posiadające stosowny certyfikat bezpieczeństwa znajdują się wyżej w wyszukiwarce. Jest to bowiem jeden z podstawowych już algorytmów wyszukiwarki Google, który wpływa na pozycję strony w sieci .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here