3 słowa o outsourcingu

Branża technologii informacyjnych w naszej erze, przeżywa prawdziwy rozkwit. Patrząc na to, jak gwałtownie rosną stawki wypłat dla informatyków, programistów oraz innych specjalistów z dziedziny, nic dziwnego, że ma się ona tak dobrze. W momencie jednak, kiedy coraz więcej elementów naszego życia przenosi się w rzeczywistość wirtualną, rośnie również popyt na specjalistów z dziedziny technologii informacyjnych. Okazuje się, że rynek przez cały czas jest nienasycony, a mistrzowie swojej profesji nie mają na tyle czasu, żeby zająć się wszystkim, czego zleceniodawcy mogliby oczekiwać. W tym miejscu myślę, że spokojnie można powiedzieć kilka słów, na temat bardzo ciekawego elementu, który pojawił się stosunkowo niedawno, a mianowicie: outsourcingu. Czym jest outsourcing IT?

Sprawę przedstawioną na końcu poprzedniego akapitu można rozpatrywać na wiele sposobów. Myślę jednak, że najbardziej istotną kwestią związaną z outsourcingiem, jest oszczędność czasu programistów oraz informatyków. Dzieje się tak dzięki procesowi zlecania mniej istotnych czynności ludziom, którzy nie są tak bardzo wykwalifikowani jak Ci wspomniani wcześniej lecz nadal są w stanie podjąć się rzeczonego zadania. Jakie są korzyści outsourcingu IT? Tak jak wspomniałem wcześniej, jest to głównie oszczędność czasu wykwalifikowanych specjalistów oraz pośrednie oszczędzenie wydatków przy realizacji projektu, poprzez wykorzystanie pracy mniej doświadczonych osób. Z kolei zakres outsourcingu IT nie jest ściśle określony i może obejmować wiele różnych kwestii. Prawda jest taka, że wszystko zależy od preferencji zleceniodawcy oraz czego on sam oczekuje od wykonawcy projektu.

Podsumowując cały tekst, outsourcing jest wynalazkiem obecnej ery informacyjnej i pozwala na przeniesienie odpowiedzialność za daną gałąź projektu w inną część świata. Przed przystąpieniem do takiego procesu, warto zastanowić się jednak, czy na pewno chcemy tego dokonać oraz czy stać nas na to, gdyż taki zabieg kosztuje niemało i może nieść za sobą niechciane konsekwencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here