Notariusz - zawód dla odpowiedzialnych ludzi

Absolwenci szkół średnich ze zdaną maturą zazwyczaj wiedzą, jakie kroki w kierunku własnego rozwoju podejmą w przyszłości. Ci, którzy pragną pomagać ludziom i swoją fachową wiedzą służyć im podczas rozwiązywania skomplikowanych kwestii prawnych bez żadnych wątpliwości mogą wybrać odpowiedni kierunek studiów. Co zrobić, żeby zostać notariuszem?

Właściwe wybory gwarancją sukcesu

Przyszły notariusz powinien być świadomy, że czeka go ciężka, mozolna praca. W gorszych momentach mogą pojawić się chwile zwątpienia, a nawet myśli o porzuceniu swoich planów. Należy kierować się jednak zdrowym rozsądkiem! Upór, determinacja i cierpliwość wynagrodzą w końcu wszystkie trudy związane z przygotowywaniem się do objęcia tego prestiżowego stanowiska. Pierwszym etapem umożliwiającym osiągnięcie celu jest podjęcie studiów prawniczych. Wiele uczelni państwowych i prywatnych posiada w swojej bogatej ofercie ten oblegany kierunek. Zdanie wszystkich egzaminów oraz samodzielne napisanie pracy dyplomowej daje możliwość dopuszczenia do jej obrony.

Cel staje się realny

Mając w kieszeni tytuł magistra, trzeba odbyć aplikację w kancelarii notarialnej. Notariusz pomoże osobie uczącej się zawodu zdobyć odpowiednią wiedzę, żeby w przyszłości mogła samodzielnie prowadzić wiele skomplikowanych spraw. Aplikant w tym samym czasie powinien odbyć sześciomiesięczną praktykę w wybranym przez siebie sądzie, który zajmuje się sprawami cywilnymi, rejestrowymi i księgowo – wieczystymi. Warunkiem ukończenia tego ważnego etapu jest pomyślne zdanie egzaminu końcowego sprawdzającego zdobyte dotychczas umiejętności.

Nigdy nie wolno się poddawać!

Na zakończenie tej trudnej drogi młody człowiek powinien zdecydować się na obowiązkowy staż. Ten etap obejmuje dwuletnią naukę na stanowisku asesora. Jeśli uczący się naprawdę chce zostać notariuszem, to musi rzetelnie podejść do obowiązków pełnionych w jednej z wybranych instytucji: sądzie administracyjnym, prokuraturze, notariacie lub izbie komorniczej. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom uzyskanym po zdanym egzaminie zawodowym pełnienie tego urzędu nie powinno sprawiać kłopotów. Gdy kształcący się spełni niezbędne wymogi formalne, może starać się o bezterminową nominację. W krótkim czasie świeżo upieczony notariusz założy własną kancelarię i będzie realizował się zawodowo.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here